»

Tem 24 2015

Bu Yazı bas

Emziren Anne Kahve İçebilir mi ?

anne

 .Soru:
Loğusa olduğum için kayınvalidem de yanımıza geldi. Bizimle birlikte kalıyor. Ana-oğul yemekten sonra kahve keyfi yapıyorlar. Ben de kahve içmek istediğimde “Sen içememelisin, sütün kesilir” diyorlar. Emzikli kadının kahve içmesi sakıncalı mıdır?

Cevap:
Bu anneler tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Pek çok anne gebelikleri sırasında kahve içmez ve tekrar içebilmek için bebeğin doğmasını bekler. Bu özlem, süt verdikleri dönemde zaman zaman çelişkilere neden olur. Günde beş fincandan fazla olmamak koşulu ile annenin kahve içmesinde sakınca yoktur.

Kahve ile emzirme arasındaki olumsuz ilişkinin nedeni, kahvenin içindeki “kafein” adı verilen maddedir. Bu nedenle emziren anne diyetindeki diğer kafein kaynaklarını da dikkate almalıdır. Kahve gibi çay, meşrubat, bazı ağrı kesiciler ve çikolata içinde de kafein vardır. Annenin beş fincandan daha fazla kahve tüketmesi durumunda vücuda alınan kafein bir süre sonra bebekte birikmeye başlar. Bebeğin aşırı uyarılmasına neden olur. Uyanıklık dönemleri artar. Bebekte nedensiz huzursuzluk yapar.

Günde bir fincan kahve içmenin ise bebek üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olamaz. Aksine anneyi mutlu ettiği için, emziren anneler için gerekli olduğu bilinen olumlu ruh haline katkıda bulunur. Her şeye rağmen anne, kahve içtiğinde bebekte bunun huzursuzluğa neden olduğunu düşünürse, kahve içme konusunda kararını kendisi vermelidir.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://bulanikdh.gov.tr/index.php/2015/07/24/emziren-anne-kahve-icebilir-mi/

192.168.1.1 Router Admin Login